Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
FİİL ve EMİR HALİ
oksijen Çevrimdışı
Super Moderator
******Yorumları: 6,357
Konuları: 0
Kayıt Tarihi: Sep 2006
Rep Puanı: 5
#1
İİL ve EMİR HALİ Hareket veya iş bildiren kelimelere fiil denir. –gelmek, okumak, almak, yazmak, içmek- gib
İİL ve EMİR HALİHareket veya iş bildiren kelimelere fiil denir. –gelmek, okumak, almak, yazmak, içmek- gibiTürkçe de mastar halinde, yani –gitmek, kapamak, koymak- şeklinde bulunan fiillerdeki mastar eki –mek, mak- kaldırılınca geriye kalan kısım nasıl bir emir ifade ediyorsa İngilizce’de de durum aynıdır.-gelmek- mastarından –mek- eki kaldırılınca –gel- emri meydana gelir. İngilizce de –to come : gelmek- fiilinden –to : mek- kaldırılınca -come : gel- emir kipi meydana gelir.To drink içmek

Drink içTo eat yemek

Eat yeİngilizce de emir cümleleri genel olarak emir bildiren bir kelime ile başlar.Eat an apple. Bir elma ye.

Eat my apple. Benim elmamı ye.Emir bildiren kelimenin İngilizce de başta olmasına karşılık, Türkçe de cümle sonunda bulunur.Open the door of thsi room. Bu odanın kapısını aç.

Put some flowers on the table. Masanın üstüne birkaç çiçek koy.Dikkat : İngilizce emir cümlelerinde tekil şahıs, çoğul şahıs ayrımı yoktur. Tek kişiye de olsa, birden fazla kişiye de olsa emir kelimesi aynıdır.İngilizce emir cümlelerine genellikle, -lütfen- anlamına gelen please kelimesi ilave edilir.Open the window, please. Lütfen pencereyi açınız.

Read those lessons, please. Lütfen şu dersleri okuyunuz.Please kelimesi cümlenin sonunda geldiği gibi emrin başında da bulunabilir, bu suretle –lütfen- kelimesinin üzerinde daha fazla durulmuş olduğu anlatılır.Please come here. Lütfen buraya geliniz.

Please take these bags. Lütfen bu çantaları alınız.OLUMSUZ EMİRBir şeyin yapılmamasını veya olmamasını bildiren, yani olumsuz emirlerin teşkili için yapılacak şey –yapma- anlamına gelen -do not- kelimesini fiilin önüne getirmektir.Open the door. Kapıyı açın.

Don’t open the door. Kapıyı açmayın.Come to the garden. Bahçeye gel.

Don’t come to the garden. Bahçeye gelme.
03-10-2009, Saat:12:02 PM


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Cricket World Cup Live