Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
VAKİT BİLDİRME(what time is it?)
oksijen Çevrimdışı
Super Moderator
******Yorumları: 6,357
Konuları: 0
Kayıt Tarihi: Sep 2006
Rep Puanı: 5
#1
VAKİT BİLDİRME Time vakit, zaman O’clock saat Past geçiyor To var Half yarım, buçuk Quarter
VAKİT BİLDİRMETime vakit, zaman

O’clock saat

Past geçiyor

To var

Half yarım, buçuk

Quarter çeyrek

Minute dakikaO’clock kelimesi vakit bildirirken söylenen –saat üç, saat beş – gibi sözlerdeki saat anlamındadır.

“…ye, …ya” ve “….mek, ….mak” anlamlarında olduğunu bildiğimiz to ön takısı vakit bildirmede kullanılınca “üçe beş var, altıya yirmi var” cümlelerindeki var anlamını verir.What time is it? Saat kaç?It’s ten o’clock. Saat ondur.

It’s seven o’clock. Saat yedidir.It’s twenty to one. Bir yirmi var.

It’s five to eleven Onbire beş var.Dikkat : Türkçe de önce saat sonra dakika söylenirken, İngilizce de önce dakika sonra saat söylenir.Quarter kelimesi kullanılınca başına bir a eklenir.It’s a quarter to six. Altıya çeyrek var.

It’s a quarter to nine. Dokuza çeyrek var.Türkçedeki –geçiyor- kelimesinin yerine İngilizce de past kelimesi kullanılır.It’s twenty past twelve. On ikiyi yirmi geçiyor.

It’s five past one. Biri beş geçiyor.Dikkat : Türkçe de önce saat sonra dakika söylenirken, İngilizce de önce dakika sonra saat söylenir.-çeyrek geçiyor- ları söylemek için a quarter kelime grubu kullanılır.It’s a quarter past three. Üçü çeyrek geçiyor.

It’s quarter past eleven. On biri çeyrek geçiyor.Buçukları anlatmak için half past kullanılır.It’s half past four. Dört buçuk.

It’s half past eight. Sekiz buçuk.-geçiyor- ve –var- larda dakika 5-10-15-20-25’ten birisi değil de 3-7-9-14 gibi beşle bölünemeyen bir sayı ise –dakika(lar)- anlamında minutes eklenir.It’s four minutes past two. İkiyi ondört dakika geçiyor.

It’s six minutes to eight. Sekize altı dakika var.
03-10-2009, Saat:11:59 AM


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Cricket World Cup Live