Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zeka Geriliği
oksijen Çevrimdışı
Super Moderator
******Yorumları: 6,357
Konuları: 0
Kayıt Tarihi: Sep 2006
Rep Puanı: 5
#1
Zeka gelişmesini bozan etmenlerin başında, kalıtım, kromozomların sayısı ve bölünme anormalliği, bilinmeyen başat ye da
Zeka gelişmesini bozan etmenlerin başında, kalıtım, kromozomların sayısı ve bölünme anormalliği, bilinmeyen başat ye da çekinik otozomal genetik yapı yer alır.
Gebelik döneminde annenin geçirdiği ateşli hastalıklar ,özellikle virütik olanlar, kızamıkçık, tüberkoloz, gebelik zehirlenmeleri, kalp, damar, böbrek hastalıkları , kansızlık gibi nedenler ölü ya da erken doğuma, zeka geriliğine, bir çok sakatlıklara yol açar.
Ara sıra x ışınları alan, devamlı alkol ve sigara içen annelerin çocuklarında da çeşitli sakatlıklar görülmüştür. Doğum esnasında bebeğin alacağı hasarlar da zeka geriliğine yol açabileceği gibi, bebeklik çağında geçirdiği ateşli hastalıklar , kafaya darbe almalar ve ilaç ve besin zehirlenmeleri de zeka geriliğine sebep olabilir.
Zeka gerisi kişilere tanı koymak, zeka geriliğinin düzeyini belirlemek için, belirtilerin, bulguların, yakınmaların değerlendirilmesi yanında , bireyin içinde yaşadığı ortamlara uyumu , yaşına uygun davranışı tutumu ,eylemi, psikometrik testlerde elde edilen verilerin bütünü göz önünde tutulmalıdır.
Zeka katsayısı 0/20 arası olanlarda, çok ağır ve ağır zeka geriliği söz konusudur. Bu tür çocukların sürekli bakımı gerekir. Kendi başlarına hiçbir iş yapamazlar. Beceri kazanamazlar.
Zeka katsayısı 25/49 arası olanlar, kendi gereksinimlerini karşılayabilecek kadar yetiştirilebilir. Temizlik, yeme, içme gibi becerileri kazanabilirler.
Zeka katsayısı 50/79 arası olanlar, geç ve çüç de olsa okuma yazma öğrenebilirler. Soyut zeka gerektirmeyen basit işlemleri, el becerilerini öğrenebilirler. Geç ve güç öğrenip, çabuk unuturlar. Ancak, sık yapılan çalışmalar öğrenilenleri pekiştirebilir. Çevrede ve okulda, bu tür öğrenciler tembel , dikkatsiz ve dalgacı olarak değerlendirilir. Bunun yanı sıra zeka geriliği problemi olan çocuk sayısı son yıllarda artmıştır. Aileler ve öğretmenler bu tip belirtiler gösteren öğrencilerini Rehberlik ve Araştırma Merkezlerine ve Çocuk Psikyatri bölümüne yönlendirmelidir.
03-10-2009, Saat:06:26 AM


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Cricket World Cup Live