Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Otomobilinizdeki Kötü Kokulardan Kurtulmanın Yolları
canımablam Çevrimdışı
Administrator
*******Yorumları: 5,810
Konuları: 5,314
Kayıt Tarihi: Sep 2006
Rep Puanı: 5
#1
Sıcak terli bir köpek, izmaritler, birkaç gündür arabada kalan yemekler: Hepsi arabanızdaki o iğrenç kokunun sebebi olab
Sıcak terli bir köpek, izmaritler, birkaç gündür arabada kalan yemekler: Hepsi arabanızdaki o iğrenç kokunun sebebi olabilir.

Tabiki bu kokulardan kurtulmak istiyorsunuz ama en iyi yolun ne olduğunu bilmiyorsunuz.

Piyasada arabanızdaki kokularla savaşmak için birçok ürün var. Ama çıkıp önünüze gelenlerden birtanesini almadan önce bu ürünlerin hepsinin eşit üretilmediğini unutmayın. Ürünün kokuyla nasıl savaşacağını öğrenmek için lütfen etiketini okuyun ve araba ve yolcular için kesinlikle güvenli olduğundan emin olun.

Çoğu koku önleyici kimyasallar süpermarketlerde bulunabilir ama daha geniş seçenekler istiyorsanız nalbura gidebilirsiniz.


Koku savaşçıları


Koku çeşitleri çok olduğu için kokularla savaşmak için de özel kimyasallar var. Bazıları kokuları güzel bir aromayla kapatıyor ama koku yine orada ve birgün geri dönecek. Diğer kimyasallar kokuları tamamıyle yokeder. Seçeceğiniz ürün tamamıyle arabanızda olan kokuya bağlıdır.

İşte size arabanızdaki kokularla savaşmanız için değişik kimyasallar


Koku maskeleri


Bu ürünler yeni ve hoş koku vererek istenmeyen kokuyu kamufle eder. Zamanla kaybolan kokular için idealdir.


Encapsulant


Bu kimyasallar koku kaynağını çevreleyerek daha fazla koku üretmemelerini sağlar.


Oksidan


Bu ürünler bileşimi okside ederek koku yaymasını önler.


Nötrleştirici


Bu ürünler kimyasal reaksiyonları engelleyerek kokuları engeller.


Emiciler


Bu kimyasal için bir örnek: Kömür. Bu ürünler koku moleküllerini kendine çektikten sonra içinde kapana kıstırır.


Bio-enzimler


Bu kimyasallar organik tortuyu yer ve koku kaynağını yok eder. Bu ürünler fiziksel atıklar ve bazı yemek artıklarının kokuları için idealdir.


Dezenfektanlar


Organik reaksiyondan kaynaklanan kokular için – küflenmiş şey veya küf – idealdir. Organizmaları öldürmek koku yaymalarını engeller.


Kokudan kurtulmak


Kokuyla uğraşırken yapmanız gereken ilk iş kaynağını bulmak. Genelde suçluyu bulmak için burnunuz en iyi araç ama biraz para harcamak istiyorsanız, iyon-morötesi ışık yemek artığı ve idrar artıklarını bulmak için işinize yarayacaktır.

Kaynağı bulduğunuz zaman tamamen temizleyin. Bunu yaparken eldiven giymek iyi bir fikir. Lekeyi çıkarmak için kağıt havluyla baskı yaparak emmesini sağlayın.

Sonra talimatlara göre kimyasal ürünü uygulayın. Bölgenin havayla kurumasını sağlayın. Eğer hala koku varsa ürünü tekrar kullanın. Birkaç denemeden sonra arabanız hala kokuyorsa, profesyonellere götürün.

Eğer idrar kokusuyla uğraşıyorsanız, asitle tepkimeye bırakın. Çünkü idrar kuruduğu zaman alkalin biriktirir.

Tütün kokusu genellikle çıkarması zordur çünkü arabanın ulaşamayacağınız yerlerine siner. Bu kokudan kurtulmak için ulaşılması zor yerlere ulaşabilen bir ürün kullanmalısınız.

Bunun bir yolu termal sis kullanarak. Sis makinasından kimyasal maddeyi arabanın içine sıkarsanız ulaşamadığınız alanlara da ulaşmış olursunuz.


Önlem için ipuçları


Evet sonunda o iğrenç kokudan kurtuldunuz. Bir daha olmaması için bazı şeyler yapmalısınız.

Leke önleyici sprey sıkarak başlayın işe. Böylece olabilecek herhangi bir dökülmeyi temizlemek daha kolay olur.

Arabanızda bir çöp torbası bulundurun. Herkesin çöplerini buna attığından emin olun.Ayrıca arada bir çöpü arabanızdan çıkarmayı da unutmayın. Kül tablanızı temizleyin ve koltuk altlarını dökülmüş olabilecek yemekler için kontrol edin.

Arabanızda olabildiğince az yemek yiyin ve sigara için. Döşeme sigara kokusunu emer. Ayrıca arabada yemek yerken dökülmelere ve kokulara engel olmanız imkansız. Eve gidene kadar bekleyin veya uzun yoldaysanız yolun kenarında durun.

Oda spreyi bulundurun yanınızda. Ayrıca araba kokularından da alabilirsiniz. Ama unutmayın bu ürünler sigaradan, küften veya kusmuktan oluşan kokuları yok etmez.

Eğer bir koku farkederseniz hemen harekete geçin, daha çok beklerseniz çıkarması zor olabilir.
01-03-2010, Saat:02:14 PM


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Cricket World Cup Live