msn ifadeleri msn avatarları msn eklentileri avatar
ÖSS' de yeni sisteme doğru - Baskı Önizleme

+- msn ifadeleri msn avatarları msn eklentileri avatar (http://www.canimablama.com)
+-- Forum: ORTAYA KARIŞIK (http://www.canimablama.com/forumdisplay.php?fid=17)
+--- Forum: Eğitim - Öğretim (http://www.canimablama.com/forumdisplay.php?fid=91)
+--- Konu Başlığı: ÖSS' de yeni sisteme doğru (/showthread.php?tid=8996)Bağımsız Eğitimciler Sendikası Genel Başkanı Gürkan Avcı, ÖSS'de yapılması planlanan değişikliklerle ilgili olarak &#822 - oksijen - 03-11-2009

Bağımsız Eğitimciler Sendikası Genel Başkanı Gürkan Avcı, ÖSS'de yapılması planlanan değişikliklerle ilgili olarak “Yeni sistem, mesleki eğitimdeki çarpık tabloyu değiştirmekten uzak olduğu gibi öğrencileri dershaneye gitmek zorunda bırakmaya devam edecektir” dedi.

Avcı, yaptığı yazılı açıklamada, “yeni ÖSS sisteminin gençleri onursuz bir yarış havasına sokmaktan ve yarış atı görünümünden kurtaramayacağını” savundu.
ÖSS sistemiyle ÖSS test tekniğinde de değişikliğe gidilmesi gerektiğini belirten Avcı, “ÖSS sistemini 'evet' ve 'hayır'a yer var, 'gri tonlara', 'belki' ve 'olabilir' gibi kavramlara yer olmadığı için gerici ve sakıncalı buluyoruz” dedi.

“Mevcut ÖSS sisteminin öğrencileri gece, gündüz, hafta sonları dershane kapılarında perişan hale getirdiğini”, “yeni ÖSS sisteminin de dershanelere hizmet edeceğini” savunan Avcı, şunları kaydetti:
“ÖSS, hayatın her sahasında gençlerin kaderine hükmeder hale gelmiştir. Gerek ÖSS sistemi ve gerekse test tekniği bilgi kaynaklarına ulaşmanın serbest olduğu bir anlayışa göre olmalıdır. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan müfredat ve YÖK tarafından yapılan ÖSS reformlarının, ÖSS sınav sisteminin değişmemesi durumunda hiçbir anlamı olmayacaktır. Eğitim sistemimizde ezberci anlayışın oluşmasında en büyük sorumluluk ÖSS sisteminindir.”

Çocukların ÖSS endeksli yaşam tarzından kurtarılması ve yaratıcılığı, üretimi, niteliği esas alan bir ölçme ve değerlendirme sistemiyle muhatap kılınması gerektiğini kaydeden Avcı, “Öğrencinin okul başarısı ve notları liseye ve üniversiteye girişte esas hale getirilmelidir. Ülkemizdeki eğitim bileşenleri dikkatlice incelenirse, bunun dışında eğitimi dershanelere bağımlı kılmaktan kurtarabilecek bir çıkış yolu mümkün görünmemektedir” dedi.

ÖSS sınavına giren gençlerin 10'da 8'inin dershaneye gittiğini ve anne babalarının hemen hemen tamamının çocuklarının sınavı kazanması için dershaneye gitmesini zorunluluk olarak gördüğünü kaydeden Avcı, “Yeni sistem mesleki eğitimdeki çarpık tabloyu değiştirmekten uzak olduğu gibi öğrencileri dershaneye gitmek zorunda bırakmaya devam edecektir. Bu durum gençler üzerindeki mevcut başarı beklentisi stresini büyüterek onların bu konudaki çözümsüzlük duygularını çoğaltmaktadır” görüşünü ifade etti.

A.A.