msn ifadeleri msn avatarları msn eklentileri avatar
İSTANBUL VALİLERİ - Yazdırılabilir Sürüm

+- msn ifadeleri msn avatarları msn eklentileri avatar (http://www.canimablama.com)
+-- Forum: ORTAYA KARIŞIK (/forumdisplay.php?fid=17)
+--- Forum: İstanbul (/forumdisplay.php?fid=23)
+--- Konu: İSTANBUL VALİLERİ (/showthread.php?tid=4248)



İSTANBUL VALİLERİ - davinci - 11-06-2006 01:01 PM

ESAT BEY (7.10.1922-4.4.1923)
1875 YILINDA Şebinkarahisar’da doğdu. Sadrazam Müşir Ahmed İzzet Paşa’nın kardeşidir. Harp Okulunu süvari teğmeni olarak bitirdi. Balkan ve Çanakkale savaşlarında bulundu. Kafkas ve Sina cephelerinde de görev yaptı. Yaralandığı için savaş sonuna kadar tedavi gördü. 1919’da binicilik okuluna müdür oldu. Aynı yıl İstanbul Merkez Komutanlığı’na getirildi. 1922-23 yılları arasında İstanbul’da valilik yaptıktan sonra 1924’te general oldu, 1925’te kendi isteğiyle emekliye ayrıldı. 1932 yılında İstanbul’da vefat etti.


ALİ HAYDAR BEY (11.6.1923-3.6.1924)

RAŞİT BEY (15.6.1924-24.9.1924)


SÜLEYMAN SAMİ BEY (17.11.1924-11.7.1928)



MİTHAT BEY (24.12.1927-11.7.1928)



MUHİTTİN ÜSTÜNDAĞ (14.7.1928-14.12.1938)
1884 yılında Sakız Adası'nda doğdu. Hukuk Mektebi'ni bitirdikten sonra savcılık yaptı. 1915'te İstanbul Şehremaneti Müfettişliği, 1918'de Üsküdar Belediye Dairesi Müdürlüğü görevlerine getirildi. 1920'de Şehremaneti Genel Müfettişi oldu. Cumhuriyet döneminde Elniyet Genel Müdürlüğü görevi verildi. Bu görevdeyken 14 Temmuz 1928'de İstanbul Vali vekilliğine atandı. Üstündağ, Atatürk'ün ölümünden kısa bir süre sonra görevinden alınarak yerine Lütfü Kırdar getirildi. Kırdar, 1953 yılında İstanbul'da öldü.


Dr. Lütfü Kırdar (8.12.1938-24.10.1949)
1889'da Kerkük'te doğdu. Bürokrasinin çeşitli kademelerinde çalıştıktan sonra, 8 Aralık 1938'de, Manisa Vililiği'nden İstanbul Valiliği'ne tayin olundu. O dönemde Belediye Başkanlığının görevleri valilerin uhdesinde bulunduğu için, aynı zamanda belediye başkanlığı da yaptı. H. Prost'un hazırlamış olduğu (o yıllarda ve bugün bir çok yönden eleştirilen) imar planını uygulamaya koydu. Belediyecilik alanında önemli hizmetler verdi. Kırdar, 18 Şubat 1961'de İstanbul'da öldü.


Ord. Prof. Dr. FAHRETTİN KERİM GÖKAY (24.10.1949-25.11.1957)
1900 yılında Eskişehir'de doğdu. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde psikiyatri ordinaryüs profesörü iken 24 Ekim 1949'da İstanbul Valiliği'ne atandı. Gökay'ın döneminde de önemli belediye hizmetleri görüldü. Süleymani Camii ve çevresinin, Murat Paşa Camii'nin onarılması, Eyüp Sultan Camii çevresinde yeni düzenlemeler yapılması onun döneminde yapılmış çalışmalardı. Zamanın Başbakan'ın Adnan Menderes'in bazı açılardan olumlu, bazı açılardan olumsuz görülen imar faaliyetlerinin büyük çoğunluğu da F. Kerim Gökay'ın döneminde gerçekleştirildi. 1957 yılında Bern Büyükelçiliği'ne atanan, 1961 seçimlerinde Yeni Türkiye Partisi'nden milletvekili seçilen Gökay 1962-63 döneminde kurulan İsmet İnönü hükümetinde İmar ve İskan Bakanlığı da yaptı. 1965 yılında siyasetten çekilen Gökay 22 Temmuz 1987'de öldü.
MÜMTAZ TARHAN (25.10.1957-17.5.1958)
1908 yılında İstanbul'da doğdu. Ankara Hukuk Mektebi'ni bitirdi. Sayıştay başkanlığı yaptı. 1954-1957 yılları arasında milletvekili oldu. 1955-57 yılları arasında Çalışma Bakanlığı yaptı. Daha sonra İstanbul Valiliği'ne tayin edildi. Valiliği sırasında İstanbul'un temizliği konusunda önemli çalışmalar yaptı. Daha sonra İstanbul'da Tarhan Koleji adıyla bir ortaöğretim kurumu kurdu ve bu kurumun yöneticiliğini yaptı. 1970 yılında İstanbul'da hayata gözlerini yumdu.
ETHEM YETKİNER (17.5.1958-17.5.1960)
1908 yılında İstanbul'da doğdu. Ankara Hukuk Mektebi'ni bitirdi. Sayıştay başkanlığı yaptı. 1954-1957 yılları arasında milletvekili oldu. 1955-57 yılları arasında Çalışma Bakanlığı yaptı. Daha sonra İstanbul Valiliği'ne tayin edildi. Valiliği sırasında İstanbul'un temizliği konusunda önemli çalışmalar yaptı. Daha sonra İstanbul'da Tarhan Koleji adıyla bir ortaöğretim kurumu kurdu ve bu kurumun yöneticiliğini yaptı. 1970 yılında İstanbul'da hayata gözlerini yumdu.
GENERAL REFİK TULGA (27.5.1960-26.2.1962)
1907 yılında Kütahya'da doğdu. Harp Okulu ve Harp Akademisi'ni bitirdikten sonra Vichy ve Washington'da ateşe-militerlik yaptı. 27 Mayıs 1960 askeri darbesi tarafından İstanbul Valiliği'ne tayin edildi. Daha sonra 2. ve 3. Ordu Komutanlıkları, Genelkurmay 2. Başkanlığı ve NATO Türk Askeri Kurulu Başkanlığı görevlerinde bulundu. Orgenerallikten emekliye ayrıldı. 1981 yılında İstanbul'da öldü.
NİYAZİ AKI (6.3.1962-20.1.1966)

VEFA POYRAZ (18.1.1966-20.6.1973)
1917 yılında Nevşehir'de doğdu. Kara Harp Okulu ve Harp Akademisi'nden mezun olduktan sonra orduda görev yaptı. Albaylığa kadar yükseldikten sonra emekliye ayrıldı. 1966-1973 yılları arasında İstanbul Valiliği görevi yaptı. 1973-1980 arasında da Cumhuriyet Senatosu'nda İstanbul senatörü olarak bulundu. Bir süre Köy İşleri Bakanlığı yaptı.
NAMIK KEMAL ŞENTÜRK (26.6.1973-25.10.1977)
1922 yılında Amasya Merzifon'da doğdu. Ankara Siyasal Bilgiler Okulu'nu bitirdi. Bir süre kaymakamlık ve mülkiye müfettişliği görevlerinde bulundu. Dana sonra, Van, Diyarbakır, İzmir ve İstanbul Valiliklerini yürüttü. 1977-1980 yılları arasında kontenjan senatörü olarak Cumhuriyet Senatosu'nda görev yaptı. 1983 yılında Milliyetçi Demokrasi Partisi kurucuları arasında yer aldı. 1983-1987 yılları arasında 17. dönem İstanbul milletvekilliği yaptı.
İHSAN TEKİN (7.2.1978-9.4.1979)
1922 yılında Amasya Merzifon'da doğdu. Ankara Siyasal Bilgiler Okulu'nu bitirdi. Bir süre kaymakamlık ve mülkiye müfettişliği görevlerinde bulundu. Dana sonra, Van, Diyarbakır, İzmir ve İstanbul Valiliklerini yürüttü. 1977-1980 yılları arasında kontenjan senatörü olarak Cumhuriyet Senatosu'nda görev yaptı. 1983 yılında Milliyetçi Demokrasi Partisi kurucuları arasında yer aldı. 1983-1987 yılları arasında 17. dönem İstanbul milletvekilliği yaptı.
ORHAN ALAATTİN ERBUĞ (29.5.1979-6.12.1979)
1922 yılında Amasya Merzifon'da doğdu. Ankara Siyasal Bilgiler Okulu'nu bitirdi. Bir süre kaymakamlık ve mülkiye müfettişliği görevlerinde bulundu. Dana sonra, Van, Diyarbakır, İzmir ve İstanbul Valiliklerini yürüttü. 1977-1980 yılları arasında kontenjan senatörü olarak Cumhuriyet Senatosu'nda görev yaptı. 1983 yılında Milliyetçi Demokrasi Partisi kurucuları arasında yer aldı. 1983-1987 yılları arasında 17. dönem İstanbul milletvekilliği yaptı.
NEVZAT AYAZ (7.12.1979-18.1.1988)
1930 Çankırı Bayramören doğumlu. Yönetici ve siyaset adamı. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun olduktan sonra Emniyet Genel Müdür Yardımcılığı ve Zonguldak Valiliği görevlerinde bulundu. 1979'da İstanbul Valiliği'ne atandı. İstanbul Valiliği'nden sonra İzmir Valiliği'ne getirildi. 1991 yılında milletvekili seçilerek parlamentoya girdi. Milli Savunma ve Milli Eğitim Bakanlıkları yaptı.
CAHİT BAYAR (18.1.1988-19.8.1991)
1930 Çankırı Bayramören doğumlu. Yönetici ve siyaset adamı. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun olduktan sonra Emniyet Genel Müdür Yardımcılığı ve Zonguldak Valiliği görevlerinde bulundu. 1979'da İstanbul Valiliği'ne atandı. İstanbul Valiliği'nden sonra İzmir Valiliği'ne getirildi. 1991 yılında milletvekili seçilerek parlamentoya girdi. Milli Savunma ve Milli Eğitim Bakanlıkları yaptı.
HAYRİ KOZAKÇIOĞLU (19.8.1991-1.11.1995)

RIDVAN YENİŞEN (4.11.1995-24-7-1997)

KUTLU AKTAŞ (24.7.1997-4.8.1998-12-21)

EROL ÇAKIR (24.7.1997-4.8.1998)
Erol Çakır Çankırı' da 1943 yılında doğdu. Mülkiye Müfettişliği, Teftiş Kurulu Başkan Yardımcılığı, İçişleri Bakanlığı Genel Sekreterliği, Rize, Muğla, Bursa Valilikleri, Merkez Valiliği, İçişleri Bakanlığı Müsteşarlığı görevlerinde bulunan Erol ÇAKIR 24.07.1997 tarihinde İzmir Valiliği görevine başladı. 06.08.1998 tarihinde de İstanbul Valiliğine atandı.
MUAMMER GÜLER (17.02.2003 - )
1949 Yılında Mardin’de doğdu.İlk,Orta ve Lise öğrenimini Ankara’da tamamlayarak 1972 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ nden mezun oldu. Personel Genel Müdürü iken 29.01.1992 tarihinde Niğde Valiliği’ ne atandı. Daha sonra 27.09.1993 tarihinde Kayseri Valiliği’ne ve 06.07.1994 tarihinde Gaziantep Valiliği’ne atandı. Bu görevini sürdürürken 28.07.2000 tarihinde Samsun Valiliği’ne atandı. 30.01.2003 tarihinde İstanbul Valiliği’ne atanarak 17.02.2003 tarihinde görevine başladı.