msn ifadeleri msn avatarları msn eklentileri avatar
Facebook Farmville Oyunu, Nasıl Oynanır - Baskı Önizleme

+- msn ifadeleri msn avatarları msn eklentileri avatar (http://www.canimablama.com)
+-- Forum: BİLGİSAYAR DÜNYASI (http://www.canimablama.com/forumdisplay.php?fid=53)
+--- Forum: Oyunlar & Oyun Hileleri (http://www.canimablama.com/forumdisplay.php?fid=55)
+--- Konu Başlığı: Facebook Farmville Oyunu, Nasıl Oynanır (/showthread.php?tid=12532)Facebook yalnızca sohbet alanında kullanılmamaktadır. Farmvılle, Facebook’da herkes tarafından oynanan online bir - oksijen - 09-28-2009

Facebook yalnızca sohbet alanında kullanılmamaktadır. Farmvılle, Facebook’da herkes tarafından oynanan online bir Facebook oyunudur ve Facebook kullanıcıları tarafından büyük ilgi görmektedir. Farmville oyunun Facebook’da tam tamına 45 milyon oyuncusu bulunmaktadır. Peki nasıl oluyor da bu oyun bu kadar ilgi görüyor?

Bu oyunun tarzında zaten birçok oyun vardı ve onlara da ilgi büyüktü. Ancak bu kadar değildi. Bu oyunun bu kadar çok oynanmasının nedeni Facebook oyunu olmasıdır. Facebook’u da tebrik etmek gerekiyor böyle bir oyunun yapımını gerçekleştirdiği ve uygulama geliştirerek Facebook kullanıcılarına sunduğu için.

Oyunun özelliklerine bakarsak oyun bir çiftçi karakteri olarak başlıyorsunuz. Bahçeniz var bahçenizde domates patates havuç sebze ve meyve yetiştiriyorsunuz.Mesela domatesleriniz var siz bunları belli zamanlarda suluyorsunuz.Sulamazsanız domatesleriniz zarar görüyor. Bir nevi eskiden oynadığımız sanal bebek oyununun biraz daha görsel,biraz daha sanal halidir.Görsellik olarak pek tatmin edici olmasa da stratejisi açısından bir çok oyuncunun dikkatini çekmeyi başarmıştır. Türkiye nin nüfusunu 70 milyon olarak ve bu oyunu oynayanların sayısının da 45 milyon olduğunu düşünürsek bu oyun dünya da rekor kırıyor desek hiçte abartmış olmayız. Çiftçi olarak her gün sisteme girip bahçenizi sulamanız bakımını yapmanız ve bahçenizle ilgilenmeniz gereklidir.

Oyunun bir diğer özelliği herhangi bir cinsiyete hitap etmiyor olması. Örnek vermek gerekirse Barbie oyununu erkekler oynamaz ancak Farmville oyununu hem erkekler hem de bayanlar hiçbir ayrım olmaksızın oynayabilirler.

Stratejisi amacıyla Farmville gerçek hayat tabanlı bir yapıdadır.Hayatınızda hiç çiftçi olmadıysanız bunu sanal olarak teknolojinin ve Facebook’un bize sağladığı avantajla deneyebilirsiniz.Eskiden hiç sorumluluk almamış çocuklar için sanal bebek oyunu vardı.Bebeği belli saatlere göre doyurmanız gerekirdi. Eğer doyurmazsanız Bebek R.I.P olurdu.Farmville’de de amaç aynı şekilde bir şeyleri canlı tutmak,yaşatmaktır. Siz de bu oyunu denemek istiyorsanız Facebook a üye olun Oyunu aratın ve sizde çiftliğinizi yönetmeye başlayın !